Ana Sayfa » TARİH » Geyikli Baba, Babasultan köyünde anıldı

Geyikli Baba, Babasultan köyünde anıldı

Bursa evliyalarından Baba Sultan Hazretleri, vefatının 641. yılında Kestel ilçesindeki Baba Sultan köyündeki türbesi başında anıldı. 20 bin kişiye pilav ikram edildi. Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahiler okundu, dualar edildi.

 
 
Geyikli Baba, Babasultan köyünde anıldı

Bursa evliyalarından Baba Sultan Hazretleri (Geyikli Baba), Kestel ilçesindeki Baba Sultan köyünde türbesi başında anıldı. Anma etkinliğinde köy halkının imece usulü 1,5 ton pirinçten hazırladığı pilav yaklaşık 20 bin kişiye ikram edildi. Kur'an-ı Kerim, Mevlid-i Şerif ve ilahilerin okunmasıyla başlayan törende vatandaşlar dualar etti.

Baba Sultan Mahallesi Muhtarı Fahri Çelik, “Bu sene 641. kez düzenliyoruz. Büyük bir katılım ve coşku var. İnancımıza ve kültürümüze uygun olarak atalarımızdan gelen bu geleneği devam ettirmeye çalışıyoruz. Burada Kur'an-ı Kerim, mevlid ve dualar okunuyor. Öğleden sonra da pilav ikramımız olacak. Hayırseverlerin desteği ve yardımlarla bu etkinliği düzenliyoruz” dedi. 

Etkinliğe katılan vatandaşlar ise, “Her yıl buraya geliyoruz. Allah nur içerisinde yatırsın. Buraya gelip dualar ediyoruz” diye konuştu. 

Geyikli Baba kimdir? 

Orhan Gazi Han dönemi evliyalarından olan Geyikli Baba, Azerbaycan'ın Hoy şehrinde doğdu.

1275-1350 (H.674-750) yılları arasında yaşadığı tahmin edilen Geyikli Baba, zâhirî, bâtınî ilimlerde ve tasavvuf yolunda kemâlata erdikten sonra Rum ülkesine geldi.

Manevi işaret üzerine derhal Anadolu'nun en uç bölgesinde İslâmiyet'i yaymak için çarpışan ve gayret eden Osmanlı mücahit gazileri arasına katıldı.

Bursa'nın fethi sırasında bir geyiğe binip elinde altmış okkalık bir kılıç olduğu halde en ön saflarda çarpıştı. Kalenin fethinde pek çok kerâmetleri görüldü. Bu sebepten kendisine Geyikli Baba denildi. Fetihten sonra Keşiş (Ulu) Dağı'na yerleşti. Asıl adı Mehmed olarak bilinen Geyikli Baba’ya bugünkü Baba Sultan köyü arazilerinin Orhan Gazi Han tarafından verildiği biliniyor.

 


İlgili Haberler
left
right
 
 
22 Temmuz 2018 Pazar 16:57
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık