Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Kayhan Çarşısı'na yeni kültür merkezi

Kayhan Çarşısı'na yeni kültür merkezi

Osmangazi Belediyesi, Kayhan Mahallesi’nde 20. yüzyıl başlarına ait sivil mimarlık örneği yapıyı rekonstrüksiyon çalışmaları ile yeniden ayağa kaldırdı. Kültür merkezi olarak kullanılacak tarihi yapı, Kayhan Çarşısı’na da önemli bir değer katacak.

 
 
Kayhan Çarşısı'na yeni kültür merkezi

Ecdat yadigarı eserleri, restorasyonlarla geleceğe taşıyan Osmangazi Belediyesi tarafından, Kayhan Mahallesi’nde Cumhuriyetin ilk yıllarına ait sivil mimarlık örneği yapı restore edildi.

Tarihi ve kültürel mirasın korunup yaşatılması adına bugüne kadar 567 restorasyon, rölöve, sokak sağlıklaştırma çalışmasına imza atan Osmangazi Belediyesi, tarafından yeniden ayağa kaldırılan yapı, sosyal ve kültürel faaliyetlerde kullanmak üzere Bursalılara hizmet verecek.

Yürütülen rekonstrüksiyon çalışması kapsamında binanın zemin katı oluşturulduktan sonra, üzerine iki kat harman tuğla dolgulu ahşap karkas yapı ve kırma çatı inşa edildi.

Tarihi yapının bina üst örtüsü, orijinaline uygun şekilde alaturka kiremitle örtüldü. Çatı katında da çok amaçlı dikdörtgen planlı toplantı salonu yer alıyor. Dükkan ve iki odanın bulunduğu zemin katta yer alan mutfak kısmı iki ayrı bölümden oluşuyor ve ocaklık kısmıyla birbirine geçiş sağlıyor.

2100.jpg

Ahşap merdivenlerle çıkılan birinci ve ikinci katta ise geniş birer sofa, 3 oda, tuvalet ve lavabo yer alıyor. Binanın cadde ve bahçe tarafından olmak üzere iki ayrı girişi bulunuyor. Sivil mimarlık örneği yapının diğer aşamalarında olduğu gibi sıva işlemlerinde de geleneksel yapı malzemesi olan horasan harcı kullanıldı.

4-(1).jpg

"Bursa’nın tarihi kimliğinin öne çıkarılması için çalışıyoruz"

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa’nın bir tarih şehri olduğunu ve Osmangazi Belediyesi olarak tarihe sahip çıktıklarını ifade ederek, “Osmangazi Belediyesi olarak Bursa’nın tarihi kimliğinin öne çıkarılması için birçok çalışma yapıyoruz. Bursa’nın en eski mahallelerinden biri olan Kayhan’da, Cumhuriyetin ilk yıllarına ait sivil mimarlık örneği bu yapı, zamanla yıpranmış ve çöküntü halini almıştı. Rekonstrüksiyon çalışmaları sonrasında aslına uygun şekilde yeniledik. Çalışmalar bitti. Şuan iç tefrişatını yapıyoruz. Önümüzdeki günlerde açılışını yaparak vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Bu binanın hizmete girmesiyle birlikte, tarihi Kayhan çarşımızın hareketlenmesine katkı sağlanmış olacak. Amacımız, Osmangazi’deki tarihi mirası ayağa kaldırarak, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserlerin bir arada yaşamasını sağlamak. Hem modern şehre, hem de tarihi dokunun canlanmasına katkı sağlıyoruz” dedi.

 


İlgili Haberler
left
right
 
 
27 Haziran 2018 Çarşamba 16:47
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık