Ana Sayfa » ARAŞTIRMALAR » Mevlana'nın evlatlığı Kimya Hatun İznikli mi?

Mevlana'nın evlatlığı Kimya Hatun İznikli mi?

İslâmiyet’in Anadolu’da yayılmasında ve kökleşmesinde önemli bir misyon üstlenen Hazreti Mevlana’nın kız evlatlığının İznikli olduğu yönünde bilgiler var. Sinan Yağmur’un "Aşkın Gözyaşları" adlı kitabının 3. baskısında hayatını anlattığı Kimya Hatun’un aslen İznikli olduğu ve İnikli köyünde doğduğu bildiriliyor.

 
 
Mevlana'nın evlatlığı Kimya Hatun İznikli mi?

Mevlana Celaleddin Rumi’nin üvey kızı olan Kimya Hatun’un, İznik’in İnikli köyünde dünyaya geldiği ortaya çıktı. İslâmiyet’in Anadolu’da yayılmasında ve kökleşmesinde önemli bir misyon üstlenen Hazreti Mevlana’nın kız evlatlığının İznikli olduğu yönünde bilgiler var.

Sinan Yağmur’un "Aşkın Gözyaşları" adlı kitabının 3. baskısında hayatını anlattığı Kimya Hatun’un aslen İznikli olduğu ve İnikli köyünde doğduğu bildiriliyor. Yağmur, Mevlana Celaleddin Rumi’nin evlatlığı olan ve Şems-i Tebrizi ile evlendirmeyi arzu ettiği Kimya Hatun’un 1 Kasım 1229 yılında İznik’in İnikli köyünde dünyaya geldiğini, babasının İranlı halı tüccarı, annesinin ise Hıristiyan olduğunu ileri sürüyor.

O dönem İznik’e bağlı Rum kasabası olan Elbeyli’de yaşayan Hıristiyanlar, Kimya Hatun’un Müslüman olan İran asıllı babasına dininden dolayı kin duymaya başladılar. Müslüman baba hamile eşini daha emniyetle saydığı babasının köyü İnikli’ye gönderdi. Kimya Hatun bu köyde dünyaya geldi.

İznik’ten Konstantiniyye’ye (İstanbul) göç eden Kimya Hatun ve ailesi İznikli akrabalarını geride bırakarak bir daha hiç görüşmedi. Buradaki zulüm yüzünden İstanbul’u da terk eden ailenin yolu bu kez Konya’ya düştü. Kimya Hatun’un babası burada halı ticareti yapmaya başladı. Bir müddet sonra hastalanarak vefat etti. Kimya Hatun ile annesi Kerra Hatun yapayalnız kalınca, Konya Müftüsü Sadreddin-i Konevi Hazretleri ve Kezban Hatun kendisine dünür olarak geleceklerini haber etti. Kerra Hatun’un talibi Mevlana Celaladdin Rumi’ydi. Mevlana ile Kerra Hatun evlendiler. Böylelikle İznikli olan Kimya Hatun da Mevlana Celaleddin Rumi’nin kızı olmuş oldu.

Bugün 87 haneden oluşan tarihi köy, 143’ü erkek toplam 300 kişi yaşamaktadır. Samanlı Dağları’nın İznik Gölü’ne bakan bir yamacında kurulmuştur. Halk arasında, inek besledikleri için ya da inekli bir Yörük nedeniyle bu adı aldığı söylenir. Bugünkü adı İnekli Ali’den gelmiştir. Ancak köyün adına tahrirat defterlerin de rastlanamamıştır. Olasılıkla XV-XVI. yüzyılda başka bir adı vardı. Olasılıkla 1530 tarihli tahrirat defterinde geçen 20 haneli Gedikli Köyü bu idi. Gedikli adı zamanla İnikli oldu. 1895 ve 1908 Yıllığı’na göre 34 hane bulunan köyde 1927 yılında 306, 1990 yılında 361, 1997 yılında 328 kişi yaşamaktaydı. Köydeki tarihi Hacı Mehmet Cami, 1943 yılında yapıldığı anlaşılıyor. Köyde bulunan çok sayıda ahşap tarihi ev olup, gittikçe tahrip olmaktadır. 1995 yılında köydeki tarihi evler koruma altına alınmıştır. Ancak evler terk edildiği için evlerin çoğu yıkılmıştır. 1908 Yıllığı’na göre İznik bucağına bağlı 153 haneli Enikli adlı başka bir köy vardır. Yerli köyüdür. Köyün alanında bulunan asırlık tarihi asmanın bir eşi yoktur. Tarihi cami koruma altına alınmıştır. Köyün batısındaki mezarlıkta Pamuklu Dede adlı bir adak yeri vardır. Köyün içinde ve çevresinde çok sayıda antik kalıntılar yer almaktadır.

 

İlgili Haberler
left
right
 
 
25 Ocak 2015 Pazar 17:22
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
 
 
Röportajlar
Geri İleri
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık