Ana Sayfa » KÜLTÜR-SANAT » Sözeri'nin kitapları Mümin Ceyhan Kütüphanesi'nde

Sözeri'nin kitapları Mümin Ceyhan Kütüphanesi'nde

Bursa'nın tanınmış kültür emekçilerinden Tankut Sözeri'nin bütün kitap koleksiyonu, kızı tarafından Mümin Ceyhan Kültür Kaynakları Kütüphanesi'ne bağışlandı. Görükle'deki kütüphane Bursa belleğine katkı koymaya devam ediyor.

 
 
Sözeri'nin kitapları Mümin Ceyhan Kütüphanesi'nde

Geçtiğimiz eylül ayındavefat eden, Bursa’nın tanınmış kültür emekçilerinden Tankut Sözeri’nin kızı Elif Bulut babasının bütün kitap koleksiyonunu Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Kütüphanesi’ne bağışladı. 1954 yılında ailesiyle birlikte Bursa’ya yerleşen Sözerinin, geçen yıl yayınlanan “Çok Karşılaşılan Mistik/Gizil Simgeler Gelenek ve Kavramlar,” kitabıyla büyük ilgi toplamıştı. Daha önce “Kültürlerde Şahmeran” ve “İnançlarda Şahmeran” isimli kitapları da yayınlanan, antika eşya uzmanı Sözeri’nin, Bursa kültürüne katkı koyduğu makaleleri, Bursa Araştırmaları Dergisi’nde yayınlanıyordu.

Tankut Sözeri’nin kitaplarının bağışlandığı Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Kütüphanesi’ne  2014 yılında Çağdaş Gazeteciler Cemiyeti tarafından Bursa Kültürüne Hizmet Ödülü, verildi. Daha önce Bursa müzik camiasının tanınmış ismi Erdinç Çelikkol ve elektrik mühendisi İsmail Özsuma’nın da kitaplarını bağışladığı kütüphane, sosyal ve kültürel çalışmaları ile dikkat çekiyor.

Bursa ile ilgili her türlü bilgi içeren materyal ve belgelerin, efemera ürünlerinin, Bursa fotoğraflarının  toplandığı kütüphane zengin bir koleksiyona sahip. Görükle’de, ÜNİKENT bünyesinde hizmet veren kütüphane, düzenlediği kültürel toplantılarla Bursa belleğine katkı koymaya devam ediyor.

 
 
8 Ocak 2015 Perşembe 17:22
 
 
(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
Bu Kategorideki Diğer Haberler
 
Röportajlar
Geri İleri
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık