54. Uluslararası Bursa Festivali başlıyor

Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 54.’sü düzenlenen ‘Uluslararası Bursa Festivali’, kentte kültür ve sanat rüzgarları estirecek. Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olan ‘Uluslararası Bursa Festivali’, bu yıl 25 Mayıs-15 Haziran günleri arasında gerçekleştirilecek.

54. Uluslararası Bursa Festivali başlıyor

Bursa Festivali'nin tanıtım toplantısı Hilton Otel'de gerçekleştirildi. Festival programını açıklayan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, 'Uluslararası Bursa Festivali, bu şehrin 54 yıllık geleneğidir. Festival şehrimizin gururu olmaktan öte kültürleri buluşturan, uzakları yakınlaştıran, Bursa'yı kültür ve sanatla dünya gündemine taşıyan bir gelenektir' dedi. 

 

 

Bu yıl ki maliyeti 1.3 milyon TL olan festival 25 Mayıs'ta Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası konseriyle başlayıp, 15 Haziran Kenan Doğulu konseriyle son bulacak. 


Bursa, festival coşkusunun hemen ardından ise 7-12 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek olan geleneksel 'Altın Karagöz Halk Dansları' yarışmasıyla dünyanın tüm renklerini Bursa'da buluşturacak. Bu yıl yarışmaya Almanya, Arnavutluk, Bulgaristan, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Estonya, Filipinler, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, İspanya, Karadağ, Kazakistan, Kırgızistan, Kosta Rika, Kosova, KKTC, Macaristan, Makedonya, Rusya, Slovenya, Sırbistan ve Yunanistan'dan ekipler katılacak.


Tanıtım toplantısında Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Fatma Durmaz Yılbirlik, başkan yardımcısı Mehmet Erbak, yönetim kurulu üyeleri Sedat Çağlar, Necip Naci Doğru, Celal Beysel ve BKSTV Genel Sekreteri Ahmet Erdönmez de hazır bulundu.


FESTİVAL PROGRAMI


25 Mayıs: BBDSO '3 Soprano & 3 Tenor'
27 Mayıs: Zara
29 Mayıs: Kıraç & Yonca Lodi
30 Mayıs: Buzuki Orhan & Balkan Express
2 Haziran: Ankara Devlet Opera ve Balesi 'Dostlar Beni Hatırlasın'
4 Haziran: Marika
5 Haziran: Türk Sanat Müziği Gecesi
9 Haziran: Europe
10 Haziran: İzmir Devler Opera ve Balesi 'Lüküs Hayat'
12 Haziran: Rafet El Roman & Ezo
13 Haziran: Funda Arar
15 Haziran: Kenan Doğulu
7-12 Temmuz: Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması30 Nisan 2015 Perşembe 08:23

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/54-uluslararasi-bursa-festivali-basliyor-370.html