Öğrenciler Çanakkale Destanı'nı yerinde gördüler

Osmangazi Belediyesi’nin Çanakkale Savaşları’nın 100. yılında 18 bin öğrenciyi destanın yazıldığı topraklarla buluşturduğu ‘Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor’ projesi kapsamında şu ana kadar 5 bin öğrenci Çanakkale’yi gezerek şehitlerimiz için dua etti.

Öğrenciler Çanakkale Destanı'nı yerinde gördüler

Çanakkale destanının önemini kavramalarına ve milli şuurlarının güçlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla ‘Kuruluştan Kurtuluşa Yolculuk’ adıyla gerçekleştirilen geziler kapsamında son olarak Cumhuriyet Anadolu Lisesi ve Hürriyet Anadolu Lisesi öğrencileri dünyanın kaderini değiştiren Çanakkale Savaşı’nın yaşandığı topraklara gitti. Sabahın erken saatlerinde 5 otobüs ile Çanakkale’ye doğru yola çıkan toplam 200 öğrenci ilk olarak Kilitbahir Kalesi ve Namazgah Tabyaları’nı ziyaret etti. Destanın yazıldığı yerleri tek tek gezen öğrenciler daha sonra 257 kiloluk bombayı olduğu yerden tek başına kaldırarak topa yerleştiren ve İngilizlerin Queen Elizabeth gemisini vurarak batıran Seyit Onbaşı’nın anıtına gitti.

Çanakkale Zaferi’nin izlerini taşıyan Şahindere Şehitliği, Şehitler Abidesi, Meçhul Asker Anıtı, Ertuğrul Tabyası, Yahya Çavuş ve Arkadaşlarının Şehitliği, Zığındere, Kocadere, Bomba Sırtı, Mehmetçiğe Saygı Anıtı da gezen öğrenciler, ülke topraklarını savunmak adına askerlerimizin verdiği şanlı mücadele için gururlanırken, rehberin anlattığı kahramanlık hikayeleriyle duygulandılar. Çanakkale gezisinde Gazi Mustafa Kemal’in savaş esnasında şarapnel parçasının isabet ederek saatinin parçalandığı Conkbayırı’nı da gezen öğrenciler, Anzak çıkarmasını durdurmak için harekete geçen ve dünyanın en kahraman alayı olarak nitelendirilen 57’inci Alayı da ziyaret ederek şehitlerimiz için dua etti.

Hayatlarında ilk kez Çanakkale’ye gitme imkanı bulan öğrenciler, “Çanakkale’de savaşlarını kitaplarda okuyorduk. Bugün ise destansı mücadelenin yaşandığı toprakları gezdik. Atalarımızın verdiği mücadele ile gururlandık. Bizlere bu imkanı sunduğu için Osmangazi Belediye Başkanımız Mustafa Dündar’a çok teşekkür ediyoruz” dediler.

Osmangazi Belediyesi tarafından Çanakkale Savaşlarının 100. yılı anısına hazırlanan ve içerisinde savaşta yaşanan gerçek hikayelerin anlatıldığı ‘Son Vatan Çanakkale’ adlı kitap da öğrencilere dağıtıldı.

Osmangazi Belediyesi tarafından düzenlenen  ‘Geleceğimiz Tarihle Buluşuyor’ projesi kapsamında Çanakkale gezileri, 16 Haziran tarihine kadar devam edecek. Geziler ile okullarında başarılı toplam 18 bin öğrenci bir devrin kapanıp yeni bir devrin başladığı toprakları gezme imkanı bulacak.2 Mayıs 2015 Cumartesi 23:16

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/ogrenciler-canakkale-destanini-yerinde-gorduler-373.html