Büyük destan Çanakkale Zaferi 102. yaşında

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Size taarruzu değil, ölmeyi emderiyorum' sözleriyle süngülerini takan kahraman Türk askeri, 18 Mart 1915'te tüm dünyaya Çanakkale'nin geçilmezliğini ilan etti. Tarihin en büyük destanlarından Çanakkale Zaferi’nin üzerinden 102 yıl geçti.

Büyük destan Çanakkale Zaferi 102. yaşında

Mehmetçiğin canı pahasına destan yazdığı, Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri deha olarak tarihteki yerini aldığı Çanakkale Zaferi’nin üzerinden tam 102 yıl geçti. Ulu Önder Atatürk ve kahraman Türk askeri, 18 Mart 1915’te tüm dünyaya Çanakkale’nin geçilmezliğini ilan etmişti. İngiliz ve Fransız kuvvetlerine karşı bir yıl süren büyük muharebeler, 18 Mart 1915’te elde edilen deniz zaferiyle noktalanmıştı. Türkiye’nin geleceği için de bir dönüm noktasıydı.

Çanakkale Boğazı’nı geçmek isteyen dünyanın en güçlü donanmasını püskürterek çok önemli bir zafer kazanan Türk ordusu, bundan sonra cephe savaşlarının geçeceği kara çıkarmalarına karşı amansız ve çok kanlı bir savunma yaptı. Türkler canları pahasına büyük bir zafer kazandı. Çanakkale’nin geçilmezliği, tüm dünyaya kanıtlandı. Bir ulusun kahramanlık destanının yazıldığı Çanakkale Zaferi’nin yıldönümünü, yıllardır minnetle kutlanıyoruz.

Çanakkale Savaşı’nın en önemli kritik noktalarında hep Mustafa Kemal vardı. Ulu Önder’in ‘Size taarruzu değil, ölmeyi emrediyorum’ dediği bu savaşlarda, Mehmetçik öldürmek ve ölmek için düşmana atıldı. Mustafa Kemal, düşmanı büyük hezimete uğratarak, Çanakkale Savaşı’nın kaderini belirledi.

Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi minnetle ve saygıyla anıyoruz.18 Mart 2017 Cumartesi 11:59

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/buyuk-destan-canakkale-zaferi-102-yasinda-760.html