Taş Mektep restorasyon çalışmaları başlıyor

Tirilye Belediyesi tarafından 2013 yılında satışa çıkarılan ve Mudanya Belediyesi tarafından satışı durdurulan önemli tarihi yapılardan Taş Mektep binasında restorasyon çalışmaları başlatılıyor.

Taş Mektep restorasyon çalışmaları başlıyor

Mudanya Belediyesi tarafından Bursa Valiliği’ne sunulan restorasyon projesi onaylanan tarihi bina için ihale hazırlıkları başladı. Tarihi binanın halka kazandırılması için çalışmalarını hızlı bir şekilde sürdüren Mudanya Belediyesi, binayı eski ihtişamına kavuşturarak, yeniden günümüze kazandıracak.

Göreve geldiklerinde üzerinde satış kararı bulunan tarihi binanın aldıkları meclis kararı sonrası satışını kaldırdıklarını belirten Mudanya Belediye Başkan Hayri Türkyılmaz, “Restorasyon çalışmaları ardından tarih turizmi açısından önemli bir adımı atmış olacağız. Gerek kültürel ve gerekse sosyal açıdan tarihi Taş Mektebimizi, yeniden Mudanya’mıza, Tirilye’mize ve insanlığa kazandıracağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Türkyılmaz, “Taş Mektep, Tirilye ve Mudanya’ya ait tarihi bir mirastır. Bizler de bu tarihi değerimizi satarak değil, restore ederek sahip çıkıyoruz. Bu değerli yapılarımızı günümüze kazandırdığımız zaman ilçemizin turizm ile kalkınmasına büyük katkı sağlamış olacağız” dedi.23 Mart 2017 Perşembe 12:30

http://www.yesilbursadergisi.com/haber/tas-mektep-restorasyon-calismalari-basliyor-763.html