Nevzat ŞALGAM

ŞARKILAR VE SPORCULAR

Nevzat ŞALGAM
 
 

Sevgili okurlarım…

Bir süre önce, hal hatır sormak ve biraz da sohbet etmek için Mudanya’da testerecilik ve bileyicilik yapan Mirzaoba köyünden, ahbabım Hacı İsmail Hakkı’nın ağaç ve pas kokan küçük dükkânına uğradım. O da benim gibi bir kitap aşığı ve iyi bir okuyucudur. Kültürlü, bilgili bir insandır.

Etrafa bakınırken küçük kitaplığının raflarından birinde duran ‘Bütün Dünya’ adlı kitapçık dikkatimi çekti. Karıştırmaya başladım.. Kitapçık 1 Haziran 2010 tarihli baskılıydı. Asıl ilgimi çeken de, gençliğimin futbolcularını ve spor adamlarını anlatan içindeki eski futbolcu Metin Gören’e ait “Şarkılar ve Sporcular” adlı ilginç yazı oldu. Sizlerin de ilginizi çekeceğini umduğum bu yazıyı kendim resimleyerek sizlerle paylaşmak istedim Umarım ki beğenirsiniz.

Ömür denilen süreç, farkına varamadığımız ya da varmak istemediğimiz günleri, haftaları ve yılları üzerine koyarak karşınıza çıkardığında, bir düşünce selinin derinliklerinde kaybolur gideriz..

Metin Gören yazısının giriş bölümünü böyle güzel sözlerle süsledikten sonra asıl konuya giriyor.

İlk önce Türk futbolunun 1960’lardaki unutulmaz yıldızlarından biri olan Lefter Küçükandonyadis’i anlatmaya geçiyor. O’nun; doğup büyüdüğü, anılarını büyüttüğü İstnbul’un en güzide yerlerinden Büyükada’yı çok sevdiğini, adeta üzerine titrediğini vurguladıktan sonra sevdiği şarkıyla ilgili anısını anlatır..

Osman Nihat Akın’ın bestesi olan;

“Yine bu yıl ada sensiz, içime hiç sinmedi.

Dilde yalnız dolaştım, gözyaşlarım dinmedi.”

Şarkısı söylendiğinde mutlaka eşlik eder ve kendinden geçerdi. Şarkı, ordünaryüs lakaplı futbolcunun adeta içinden kopan bir parçası gibiydi. Bu şarkıyı o denli çok sevmesinin nedeni sorulduğunda, yanıt vermez, açıklama da yapmazdı. Bu husus rahmetlinin arkasında bir sır gibi kaldı!.

Metin Gören, bundan sonra Çiçek Pasajı’nda meyhane işleten ve daha sonraları Atina’ya göç eden Sonyadis’in meyhanesinde Ekrem Koçak ve Cahit Önen’in ‘Sahibinin Sesi’ adıyla ünlenen plaklardan Selahattin Pınar’ın;

“Nereden sevdim O zalim kadını?

Bana zehretti hayatın tadını.”

Dizeleriyle söylenen şarkıyı dinlediklerini yazıyor.

Bir dönem Beşiktaş’ta futbol oynayan ve Sonyadis ile Kasapoğlu gibi Atina’ya göç eden Sofyanadis’in;

“Şimdi uzaklardasın, gönül hicranla doldu.

Hiç ayrılmayalım derken, kavuşmak hayal oldu.”

Şarkısını hiç dilinden düşürmediğini, bu şarkıyı İstanbul’a olan özleminden dolayı sevdiğini yazıyor.

Sırada Metin Oktay var:

Beklenmeyen bir trafik kazasında yaşamını yitiren futbolumuzun taçsız kralı Metin Oktay’ın aramızdan ayrılmadan önce diline doladığı şarkı;

“Ömrümüzün son demi, son baharıdır artık.

Maziye bir bakıver neler neler bıraktık.”

Şarkısıydı.

Türk futbolunun en büyük yıldız, her yerde her zaman bu şarkıyı mırıldanırdı. Metin Oktay duygu yüklü bir insandı. Şarkı, Türk futbolunun kralını çoğu kez ağlatmıştı. Bunun en önemli tanığı da bu satırıların ilk yazarı sayın Metin Gören’di.

Beşiktaş’ın duayen Başkanı rahmetli Süleyman Seba da Gültekin Çeki’nin, “Eski Dostlar” şarkısını çok sevdiğini, bulunduğu bir ortamda bu şarkının çalınmasını istediğini, şarkıya kendisinin de eşlik ettiğini anlatır Metin Gören.

Bundan sonra da eski Adanademirsporlu futbolcu Özden Uçar’ın yürek paralayan ibret-i alem yazısına geçiyor.

Tanır mısınız, bilmiyorum, diyor Metin Gören bu konuya girerken. Bir zamanlar Adanademirspor’da Özden adında çok yetenekli bir futbolcu vardı. Aldığı transfer paralarını sorumsuzca harcıyor, çarçur ediyordu. Adana’nın pavyonlarından birinde çalışan Zennube adlı bir dansöz’e gönlünü kaptırıyor. Fakat Zennube Özden’e hiç yüz vermiyor. O da giderek kendisini daha çok içkiye veriyor. Takım arkadaşı olan Metin Gören, Özden’e; bu platonik aşktan vazgeçmesini söyler. Ancak o bu sözlere kulak asmaz. Kendini daha da içkiye verir. İçerken hep şu şarkıyı söyler ve de gözyaşlarına boğulurmuş.

“Ne günah etse açılmaz iki gönlün arası.

Ne günah etse kanar dilde firkat yarası.

Dilerim bin beter olsun kim ayıplarsa beni.

Arıyor onu ruhum, olsa da bir yüz karası.

Bir gün Özden’in ölüm haberini aldım. Üzüntüm sonsuzdu. Hem takım ve hem de yakın arkadaşımdı, diyor Sayın Metin Ağabey.

Sevgiyle kalın.

NOT: Bu yazıyı yayına hazırladığımız 03 -11- 2016 günü; yukarıda adı geçen Bütün Dünya Dergisi'nin Genel Yayın Yönetmeni Mete Akyol'un vefat ettiği haberi geldi. Kendisine Allah'tan rahmet, ailesine, yakınları ve sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

 
 
4 Kasım 2016 Cuma 22:10
 
 

(0 Yorum Yapıldı)Yorumlar
<p>Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.</p>
 
 
 
Röportajlar
Geri İleri
 
 
Yazarlar
Yazarlar RSS Beslemesi
 
 
Anket
Bursa'nın marka değeri sizce hangisi?
Uludağ
Yeşil Türbe
Ulu Cami
Muradiye Külliyesi
Cumalıkızık
Kaplıcalar
Emir Sultan
Karagöz ile Hacivat
Kapalıçarşı ve Hanlar
Bursaspor
 
 
 
 
 
Arşiv
 
 
Kurumsal

İçerik

Haberler

Yerel Yönetim

Teknoloji

Yukarı Çık