KARACABEY'DE MUTLULUĞUN RESMİ ÇİZİLİYOR

Kemal CANKAYA

Kemal CANKAYA

Bursa’nın batı yakasının bereketli topraklarından birinin Karacabey ilçesi olduğunu, Bursalıların büyük bir bölümü biliyor.

Karacabey’in bereketli topraklarına ne ekerseniz ekin, bol bereketli ürünler veriyor.

Genelde Karacabey soğanıyla tanınır.

Önceki gün, Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan yaptığı basın toplantısında Karacabey’in sadece soğandan, domatesten, ayçiçeğinden ibaret olmadığını, dönem faaliyetleri ile ilgili sunumu eşliğinde bizlere anlattı.

Karacabey Belediyesi’nin tanıtım filminin başlangıcında etkileyici seslendirmeyle “Başkan yok mu?” girişi, başkanın sokaklarda, mahallelerde, pazarlarda, vatandaşın içinde olması, sorunlara ilişkin birebir iletişim kurmasına, Ali Başkan, “Mobil Başkan” tanımlaması yapıyor.

Karacabey Belediyesi'nin vizyon projeleri olan , "Teknoloji, Tarım, Turizm” 3T olarak Belediye logosu yenilendi.

Karacabey’in, geçmiş dönem yönetimleri tarafından oldukça ihmal edilen bir şehir olduğunu zaman zaman yapmış olduğum ziyaretlerden biliyorum.

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Karacabey halkı değişimden yana oylarını kullandı.

AK Partili Belediye Başkanı Ali Özkan ve ekibinin 30 aylık hizmet süresinde, Karacabey’in çehresinin her anlamda değişmeye başladığını görüyorum.

Yani anlayacağınız Karacabey’de mutluluğun resmi çiziliyor.

Bursa’da belediyelerin büyük çoğunluğu borçlu bir şekilde görev sürelerini dolduruyorlar.

Başkan Ali Özkan, getirilen bütçe disiplini sayesinde, Türkiye’nin borçsuz belediyeleri arasında yer almanın gururunu yaşadıklarını belirtiyor.

Sanırım, Ali Başkan’ın Mali Müşavirlik olan mesleği gereği hesabı kitabı yakından takip etmesi, harcamaların disipline olmasında etkili olmuştur.

Başkan Özkan; 3T hedefleriyle 30 aydır hızlı bir şekilde hizmetlerine devam ettiklerini ve bu hizmetlerin hız kesmeden süreceğini vurgularken, oldukça iddialı bir şekilde öncelikle belediyecilik anlayışlarını net bir şekilde ortaya koyduklarını, lafta değil, icraatta örnek alınan belediyeciliği ortaya koymak istediklerini, her alanda hedeflerinin ve bakış açılarının bu yönde olduğunun altını çiziyor.

Başkan Özkan, 30 aydan bu yana gerçekleştirdikleri sportif, sosyal, ekonomik ve kültürel proje atılımlarını şu şekilde özetledi:

“Lisanslı sporcu sayısını 20 kat artırarak, ilçede adeta sporcu patlamasının gerçekleştirilmesini sağladık. Karacabey Belediyespor, amatörden süper amatöre, oradan BAL ligine yükseldi. Desteği hiç bırakmadık. Biz “kentin en büyük birleştirici gücü spordur” dedik. Yaptığımız çok başarılı bir hamle ile takımızı 3. Lige taşıdık. Büyükşehir Belediyesiyle birlikte, Mustafa Fehmi Gerçeker stadını 3. Lige yakışır hale getirdik. 3T vizyonumuz çerçevesinde, Tarım-Turizm ve Teknoloji konularındaki önemli projelerin startını, yılbaşı itibariyle veriyoruz. Bunların arasında TEKNOSAB başta olmak üzere; ilçemize Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla başladığımız Yeniköy sahili rehabilitasyon çalışmalarına devam ediyoruz. Her kırsal mahallemizde mutlaka bir eserimiz olacak hedefi ile imam evleri, düğün salonları, parklar, muhtarlık binaları, yol çalışmalarını yaptık. Leylek Master Planı çerçevesinde turizm konusunda önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Uluabat'ta inşa edilecek turizm tesisleri için dolgu yaparak kazandığımız 83 dönümlük alanı hazır hale getirdik. Turizmin parlayan yıldızı Eskikarağaç köyüne sahil yolu ve sosyal tesis inşa ettik. Leylek köyü algısı için Türkiye’de ve Avrupa’da çalışıyoruz. BUSKİ ile birlikte eski su sistemlerini tamamen yeniliyoruz.”

Bir şehrin vizyonunu o şehri yönetenlerin ufku belirler.

Gördüğüm o ki, Karacabey bir kez daha “Ali Özkan” diyecek.20 Kasım 2016 Pazar 20:51

http://www.yesilbursadergisi.com/yazar/karacabeyde-mutlulugun-resmi-ciziliyor-783.html